Kaip veiksmingai mažinti įmonės emisijas: dažniausios klaidos ir patarimai
Klimato kaita daro vis didesnį neigiamą poveikį mūsų aplinkai ir bendruomenėms, todėl įmonės turi žvelgti į emisijų mažinimą ne kaip į pasirenkamą priemonę, bet kaip į būtinybę. Remiantis ES žemės stebėjimo „Copernicus“ komisijos duomenimis, globalinis atšilimas pirmą kartą per metus viršijo 1,5 °C ribą, pabrėžiant neatidėliotiną poreikį įmonėms veikti. Emisijų mažinimas tampa kritiškai svarbia užduotimi, kuri turi būti integruota į kiekvienos organizacijos strategiją.
Mažindami savo emisijas, jūs ne tik prisidėsite prie aplinkos apsaugos, bet ir įgysite ištikimus vartotojus bei investuotojus ir net sumažinsite savo įmonės veiklos sąnaudas.
Taip pat, ieškodami gerų tvarumo sprendimų, jūs net nepastebėsite kaip patapsite savo rinkos inovatoriais, atrasdami aplinkai draugiškas technologijas bei procesus. Tai lems jūsų įmonės autentišką pozicionavimą kaip atsakingos ir novatoriškos organizacijos.
Taigi pasižiūrėkime, nuo ko pradėti, siekiant efektyviai mažinti veiklos emisijas ir kokių klaidų reikėtų vengti, nustatant mažinimo tikslus. Skaitydami taip pat sužinosite, kaip teisingai kelti emisijų mažinimo tikslus, kokius praktinius žingsnius žengti ir kaip integruoti šiuos tikslus į bendrą įmonės strategiją.
Kokias dažniausias klaidas įmonės daro nustatydamos emisijų mažinimo tikslus?
1. Nepakankamas dėmesys 3-iosios srities emisijoms
Pasitaiko, kad įmonės skuba nustatyti emisijų mažinimo tikslus, atsižvelgdamos tik į 1-osios ir 2-osios srities emisijas, praleisdamos 3-ąją sritį dėl jos kompleksiškumo bei laiko, kurio reikia šios srities duomenims išgryninti ir surinkti. 3-ioji sritis apima visas kitas netiesiogines emisijas, įskaitant tiekimo grandinę, verslo keliones ir produktų naudojimą. Pagal CSRD tvarumo direktyvą, įmonės, kurios patenka į jos imtį, jau privalo skaičiuoti 3 srities emisijas pilna apimtimi. (Daugiau skaityti galite čia).
„Carbon Disclosure Project” programos rezultatai rodo, kad 3-iosios srities emisijos gali sudaryti beveik 75% įmonės CO2 pėdsako, tad jų ignoravimas gali lemti klaidingas mažinimo planų išvadas. Taigi, išsamūs strateginiai planai turėtų apimti emisijas visose trijose srityse, kad būtų pasiekti realistiški tvarumo rezultatai.
2. Per mažas tvarumo tikslų įtraukimas į įmonės strategiją ir įsipareigojimų nesilaikymas
Dažnai įmonės, pradėdamos nagrinėti tvarumo klausimus, juos vertina kaip antraeiles užduotis ir atskiria jas nuo pagrindinių įmonės operacijų.
Tai daro neigiamą įtaką įmonių emisijų mažinimo planams, nes išsikelti tikslai neatspindi pilnos verslo strategijos ir jų įgyvendinimas tampa dar sudėtingesnis.
Nepakankamas tvarumo klausimų integravimas taip pat gali sukelti nesuderinamumą tarp tvarumo iniciatyvų ir verslo strategijos, todėl tai gali sumažinti bendrą tvarumo veiksmingumą įmonėje.
Kita rizika, su kuria susiduria verslas, yra finansinės pasekmės ir žala reputacijai, kai įmonėms nepavyksta laikytis viešai paskelbtų įsipareigojimų. 2023 m. SBTi išbraukė elektroninės prekybos milžinę „Amazon“ iš įmonių, kurios imasi veiksmų dėl klimato tikslų, sąrašo. 2019 m. „Amazon“ įsipareigojo iki 2040 m. panaikinti arba kompensuoti visą savo išmetamą CO2 kiekį, tačiau nesilaikė savo įsipareigojimų SBTi laiku pateikti mažinimo tikslus.
Taigi, emisijų mažinimo tikslai turėtų būti keliami kartu su įmonės strateginiais tikslais, kad tvarumo pastangos būtų suderintos su verslo tikslais ir užtikrintų nuoseklius bei veiksmingus rezultatus. Be to, įmonės privalo atsižvelgti į besikeičiančius klimato mokslo ir politikos reikalavimus ir būti pasirengusios prisitaikyti prie jų, siekiant išlaikyti suinteresuotųjų šalių pasitikėjimą.
3. Per mažas dėmesys ilgalaikiams emisijų mažinimo veiksmams
Neretai įmonės, svarstydamos apie emisijų mažinimo veiksmus, renkasi santykinai lengvus ar mažai investicijų reikalaujančius sprendimus, kurie gali duoti greitus rezultatus. Tokie veiksmai kaip popieriaus sunaudojimo mažinimas, atliekų rūšiavimo sistemų įdiegimas, perėjimas prie LED lempų ar judesio jutiklių, gali būti naudingi ir sudaryti pagrindą platesnėms tvarumo pastangoms. Tačiau nors šie veiksmai gali duoti greitus laimėjimus, jie dažnai nėra pakankami siekiant ilgalaikių ir išsamių tvarumo tikslų. Todėl svarbu juos derinti su ilgalaikiais sprendimais, tokiais kaip atsinaujinančios energijos naudojimas, inovacijų integravimas įmonės procesuose ar technologijose, kurie gali suteikti didesnę naudą įmonei.
4. Nepakankamas suinteresuotųjų šalių įtraukimas
Suinteresuotųjų šalių nuomonė yra viena iš kertinių dalių, į kurias būtina atsižvelgti kuriant emisijų mažinimo planus ir nustatant tikslus. Nepakankamas suinteresuotųjų šalių įtraukimas gali sukelti nesuderinamumą tarp planų ir realių jų poreikių bei interesų. Darbuotojai, tiekėjai ir klientai gali mažiau bendradarbiauti, jei nesijaučia įtraukti į planavimą, o ignoruojant jų nuomones praleidžiamos svarbios įžvalgos, kurios galėtų padėti efektyviau mažinti įmonės emisijas. Dėl to, įmonės gali vėluoti įgyvendinti tvarumo planus, patirti padidėjusias išlaidas arba nepagrįstai investuoti į naujus sprendimus ar inovacijas.
Kaip kurti jūsų įmonės emisijų mažinimo planą
2024 m. „Argos-BCG Climate Barometer“ tyrimas atskleidžia, kad vis daugiau vidutinio dydžio įmonių ryžtasi veiksmingai mažinti savo poveikį aplinkai. Tai aiškiai parodo, kad emisijų mažinimas nėra tik didžiųjų korporacijų užduotis – kiekviena atsakinga įmonė gali ir turi prisidėti prie šios svarbios misijos. Tyrimas išryškina keturis pagrindinius emisijų mažinimo būdus, kuriuos taiko visos tyrime dalyvavusios įmonės. Kviečiame susipažinti ir įsivertinti, kuriame etape esate jūs bei sužinoti, kokius veiksmus galite atlikti jau dabar kuriant savo įmonės emisijų mažinimo planą.
Vizuale pateiktas „2024 m. Argos-BCG Climate Barometer“ tyrime dalyvavusių įmonių grupių pasiskirstymas pagal CO2 emisijų mažinimo planų įgyvendinimą
Supraskite savo CO2 pėdsaką
Prieš pradedant kelti konkrečius mažinimo tikslus, įsivertinkite, koks yra jūsų įmonės CO2 pėdsakas. Šis procesą vykdykite nuosekliais etapais: surinkite įmonės inventoriaus duomenis, skaičiuokite veiklos emisijas ir identifikuokite pagrindinių emisijų šaltinius. Pastarasis žingsnis yra itin svarbus, nes jis leis aiškiai suprasti, kurios veiklos daro didžiausią poveikį. Sužinoję, kuriose srityse jūsų įmonė sukuria didžiausią emisijų kiekį, galėsite efektyviau ir tikslingiau nustatyti mažinimo tikslus bei priemones. Be to, tikslūs skaičiavimai padės stebėti pažangą ir vertinti mažinimo veiksmų efektyvumą.
Įsipareigokite tvarumui ir įtraukite vadovybę
Siekiant sėkmingai įgyvendinti emisijų mažinimą yra būtinas tvirtas vadovybės įsipareigojimas ir palaikymas. Neretai praleisdamos šį žingsnį vėliau įmonės susiduria su iššūkiais, kai nepakankamas vadovybės įsitraukimas veda prie neaiškių tikslų, riboto resursų paskirstymo arba netinkamo prioritetų nustatymo. Tai gali sulėtinti arba sukelti kliūtis emisijų mažinimo plano įgyvendinimui. Taigi, nuo pat pradžių įtraukite įmonės vadovus į planavimo eigą bei kartu nustatykite aiškią viziją bei prioritetus. Ankstyvas vadovų įtraukimas ne tik padės greičiau sukurti efektyvų mažinimo planą, bet ir užtikrins vadovų palaikymą priimant sprendimus ir įgyvendinant emisijų mažinimo tikslus visoje organizacijoje.
Pasirinkite tinkamus įrankius ir metodus
Pirmą kartą keliant emisijų mažinimo tikslus, įmonės gali susidurti su įvairiais iššūkiais, pradedant neaiškumu, nuo ko pradėti, ir baigiant informacijos stoka ar netinkamai pasirinkta metodika.
Pasitelkite į pagalbą tvarumo ekspertus, kurie padės jums atsakyti į kylančius klausimus, nustatyti tikslus bei pasirinkti efektyvias emisijų mažinimo priemones. Taip pat „Mokslu grįstų tikslų iniciatyva“ (angliškai „Science Based Targets Initiative“, toliau SBTi), Jungtinių Tautų remiama tvarumo organizacija teikia išsamius metodus ir gaires verslams, kaip nustatyti emisijų mažinimo tikslus, atitinkančius naujausius klimato mokslo reikalavimus.
Įtraukite visą įmonę
Tvarumo kultūros kūrimas ir skatinimas jūsų įmonėje yra neatsiejama emisijų mažinimo plano įgyvendinimo dalis. Pradėkite įgyvendinti šiuos pokyčius visose organizacijos grandyse.
Viena iš efektyviausių iniciatyvų – tvarumo mokymai. Jie padės darbuotojams suprasti tvarumo svarbą ir jų vaidmenį prisidedant prie emisijų mažinimo. Šie interaktyvūs užsiėmimai taip pat padės darbuotojams susipažinti su realiais pavyzdžiais ir pritaikyti tvarumo principus jų kasdienėje veikloje. Įtraukdami darbuotojus į iniciatyvas jūs ne tik didinsite jų motyvaciją, bet ir kursite vieningą ir tvarią įmonės viziją. Tokiu būdu ugdysite darbuotojų sąmoningumą, jų įtrauktį ir supratimą, kad jie yra labai svarbi tvarumo proceso dalis.
UAB BIOMAPAS dalijasi patirtimi apie emisijų mažinimo plano kūrimą
„Biomapas“ yra tarptautinė įmonė, jau virš 20 metų teikianti sumanius sprendimus biofarmacijos, medicinos priemonių ir technologijų industrijai.
1. Kodėl nusprendėte skaičiuoti ir mažinti jūsų įmonės emisijas? Juk tai jums dar nėra privaloma.
Nusprendėme imtis proaktyvių veiksmų skaičiuodami ir mažindami emisijas, nes tikime tvarumo svarba ir norime prisidėti prie aplinkos apsaugos. Nors tai dar nėra privaloma, matome tai kaip esminę atsakomybės dalį tiek bendruomenės, tiek būsimų kartų atžvilgiu.
2. Kaip atrodė procesas?
Procesas prasidėjo nuo išsamios dabartinių emisijų audito, po kurio sekė aiškių tikslų nustatymas dėl jų mažinimo.
3. Kaip manote, kaip jums pasitarnaus ir kokius rezultatus atneš šis CO2 emisijų mažinimo planas?
Tikime, kad šis CO2 emisijų mažinimo planas ne tik padės mums sumažinti aplinkos poveikį, bet ir pagerins mūsų veiklos efektyvumą bei sumažins išlaidas ilgalaikėje perspektyvoje. Tikimės teigiamų pokyčių įmonės anglies pėdsake artimuoju ir tolimuoju periodu.
4. Kokias didžiausias pamokas ar įžvalgas išsinešate?
Viena iš didžiausių pamokų, kurią išmokome, yra tai, kaip svarbu įtraukti visą komandą į tvarumo veiklas. Taip pat supratome, kad mažos permainos ilgainiui gali duoti reikšmingų rezultatų. Procesas suteikė mums vertingų įžvalgų, kaip galime veikti tvariau ir kartu pasiekti savo verslo tikslus.
Kaip mažinti emisijas keičiant įmonės darbo kultūrą?
Galvodamos apie emisijų mažinimo priemones, įmonės ieško geriausių sprendimų, kurie ne tik sukurtų didelį poveikį, bet ir taupytų laiką ir resursus. Kultūtos pokyčių įgyvendinimas įvardijamas kaip viena iš efektyviausių emisijų mažinimo priemonių, tiek mažinant įmonės emisijų pėdsaką, tiek siekiant įgyvendinti nulinio grynojo kiekio (angl. „net zero“) tikslus.
Energetikos efektyvumo didinimas
Vis daugiau įmonių renkasi įgyvendinti energetikos politikos pokyčius pereidami prie atsinaujinančių energijos šaltinių, tokių kaip saulės ar vėjo energija, taip siekdamos prisidėti prie elektros rinkos dekarbonizacijos. Įgyvendinant CO2 kiekio mažinimo tikslus „Utenos“ alaus darykla 2018 m. įsirengė saulės energijos modiulius bei saulės jėgainę, siekadama pati pasigaminti dalį daryklos veiklai reikalingos elektros energijos, o likusią dalį pirkti iš žaliosios energijos gamintojų. Taikant šias priemones 2020 m. „Švyturio-Utenos alaus“ darykloms pavyko sumažinti CO2 emisijas nuo 6 mil. tonų iki 150 tūkst. tonų lyginant su 2015 m. Žaliosios energijos pirkimas yra itin tinkamas sprendimas mažesnėms įmonėms, kurios neturi galimybės investuoti į atsinaujinančios energijos saulės ar vėjo parkus. Šis sprendimas leidžia mažesnėms įmonėms reikšmingai sumažinti emisijas kylančias iš energijos vartojimo.
Tvarus transportas
Transporto emisijos kelia didelį iššūkį įmonėms, nes jos pasireiškia įvairiose verslo grandinėse ir gali būti sudėtingos valdyti. Įmonės politika gali padėti įveikti šiuos iššūkius, skatinant inovacijas ir efektyvius sprendimus, pvz., perėjimą prie elektromobilių, tvaraus kuro naudojimą, ar nuotolinio darbo įdiegimą. Puikus pavyzdys yra „Auga Group“ 2023 m. pristatytas pirmasis Lietuvoje hibridinis traktorius, varomas biometanu ir elektra, kuris sumažina CO2 emisijas iki 100 tonų per metus. „DHL“ pasirinko investuoti į atsinaujinančios energijos sprendimus logistikoje, plečiant elektrinių transporto priemonių naudojimą. Kitas efektyvus sprendimas mažesnėms įmonėms, kurios neturi finansinių galimybių investuoti į transporto atnaujinimą, yra verslo kelionių mažinimas, jas pakeičiant virtualiais susitikimais. Taip pat šiuo metu vis labiau populiarėja hibridinio ir nuotolinio darbo modeliai, kurie padeda sumažinti darbuotojų kelionių į darbą poveikį aplinkai.
Tiekimo grandinės tvarumas
Tiekimo grandinės tvarumo užtikrinimas yra esminis žingsnis siekiant tvarumo tikslų. Daugelis įmonių, rinkdamiesi tiekėjus, vis dažniau į sutartis įtraukia tam tikras politikos nuostatas, siekdami užtikrinti, kad tiekėjai laikytųsi tvarumo principų ir praktikuotų jas savo veikloje. Siekdami užtikrinti atsakingų žaliavų tiekimą 2023 m. „Mantinga“ remdamasi gerosiomis įmonių praktikomis bei klientų poreikiais išsikėlė „atsakingos žaliavos“ kriterijus, kuriais vadovaudamiesi siekia atnaujinti “Tiekėjų etikos kodeksą” Šis žingsnis įmonei padės atlikti išsamėsnį tiekėjų vertinimą bei užtikrinti, kad tiekėjai atitiktų aukštus tvarumo bei socialinės atsakomybės standartus ir praktikuotų atsakingus žaliavų tiekimo metodus, prisidedančius prie CO2 emisijų mažinimo ir aplinkos tausojimo. Kitas efektyvus politikos pavyzdys yra logistikos optimizavimas, kuris gali padėti sumažinti transporto poveikį aplinkai ir padidinti veiklos efektyvumą. Siekdama sumažinti ŠESD emisijas „Biržų duona“ įdiegė efektyvią žaliavų ir produkcijos logistikos sistemą, derindami gaminių pristatymą į firmines parduotuves kartu su žaliavų pristatymu iš tiekėjų į kepyklas.
Reikia pagalbos rengiant emisijų mažinimo planą?
Užsisakykite nemokamą konsultaciją su mūsų tvarumo ekspertu jau šiandien.