Koks yra Kalėdų CO2 pėdsakas?

Kalėdos yra neatsiejamos nuo padidėjusio vartojimo. Tai metų laikas, kai visko darome per daug. Per daug dirbame, perkame dovanų, maisto, gauname nereikalingų daiktų, išmetame daug šiukšlių. Deja, tai taip pat reiškia, kad sukuriame didesnį neigiamą poveikį aplinkai, ypač dėl padidėjusio CO2 išmetimo. 

Bendras Kalėdų poveikis vienam žmogui gali siekti net 650 kg CO2. 

Turint omenyje, kad vidutinio lietuvio CO2 pėdsakas yra apie 5t CO2e, Kalėdinis vartojimas sudaro daugiau nei 10%. 

Bet kokios kategorijos jį sudaro?

Transportas

Vienas iš pagrindinių būdų, kaip žmonės šventiniu laikotarpiu sukuria emisijas – kelionės. AAA apskaičiavo, kad 2018 m. daugiau nei 112 mln. amerikiečių skrisdami lėktuvais, važiuodami keliais ir bėgiais, kad galėtų sutikti Kalėdas su artimaisiais. Dauguma jų – maždaug 100 milijonų žmonių – keliavo automobiliu. 

Lemputės

Kalėdos neįsivaizduojamos be mirgančių šviesų. Daugelis žmonių per šias šventes vartoja daugiau elektros energijos, kad galėtų įžiebti Kalėdų eglutes ir kitus dekoratyvinius elementus. „Energy Saving Trust“ duomenimis, anglies dioksido kiekis, kurį kasmet išskiria kalėdinės lemputės, galėtų aprūpinti 15 500 karšto oro balionų!

Maistas

Vidutiniškai vienas žmogus kalėdiniu laikotarpiu suvartoja maistą, kuriam pagaminti, užauginti buvo sugeneruota 26 kg CO2. Taip pat svarbu prisiminti, jog ¼ perkamo maisto mes išmetame. Bet visada galime elgtis tvariau: renkantis vegetarišką maistą, kalėdinio maisto pėdsakas gali sumažėti iki 3 kg, o pakeitus maistą ekologiškais produktais, išmetamas CO2 kiekis gali sumažėti iki 22 kg vienam asmeniui.

Dovanos

Daug kas pasakytų – kokios Kalėdos be dovanų! Populiariausios kalėdinės dovanos yra drabužiai, knygos ir kosmetika. Bet ar tikrai visos jos reikalingos? Jau nekalbant apie atliekas susidarančias  po Kalėdų… Vienoje ataskaitoje teigiama, kad Jungtinėje Karalystėje per šventes išmetama daugiau nei 226 mylių vyniojamojo popieriaus. Tiek popieriaus užtenka apvynioti planetą devynis kartus! 

Tačiau yra keletas būdų, kaip galite sumažinti savo Kalėdų CO2 pėdsaką:

 1. Kelionę automobiliu pakeitus traukiniu mes galime sutaupyti 63 kg CO2 vienam asmeniui. Kalėdų kelionėms vertėtų rinktis traukinius, autobusus – viešąjį transportą.

   

 2. Šviečiančios kalėdinės lauko dekoracijos gali sukurti daugiau nei 500 kg CO2 emisijų namų ūkiui. Tvaresnė alternatyva – energiją taupančios LED lemputės, kurių pėdsakas gali būti tik 5 kg CO2.

   

 3. Efektyviau planuodami maistą, galime apriboti maisto švaistymą ir sumažinti CO2 pėdsaką iki 19 kg vienam asmeniui.

   

 4. Jei vidutinis pirkėjas 1/3 dovanų pirktų etiškas arba mažai CO2 išskiriančias dovanas, emisijos galėtų sumažėti iki 200 kg. Dovanokime patirtis, tvarių ir etiškų parduotuvių prekes!

   

 5. Kalėdinių atvirukų poveikis planetai yra 5 kg CO2. Pakartotinis atvirukų/popieriaus  naudojimas arba pastarųjų įsigijimas iš sendaikčių parduotuvių yra ekologiškesnis pasirinkimas. Dar tvaresnis sprendimas būtų naudoti elektroninį paštą ar mobilų telefoną, tai dar labiau sumažintų poveikį.

Vis tiek galime sulaukti Kalėdų ir būti draugiški aplinkai. Šiek tiek apgalvoję savo sprendimus galime sumažinti šių Kalėdų poveikį aplinkai daugiau nei 60 % ir vis tiek puikiai praleisti laiką.