ESG Tendencijos: 2024 m. apžvalga ir žvilgsnis į 2025 m.

2024 metai padėjo stiprų pagrindą ir teisinę bazę įmonių tvarumo procesams. Tvarumo ataskaitų teikimo direktyva (The Corporate Sustainability Reporting Directive, toliau – CSRD), įsigaliojusi 2024 m. liepos mėn., iškėlė tvarumo temą verslo darbotvarkių prioritetų sąrašuose. Jei anksčiau tvarumas atrodė tik kaip įsipareigojimas laikytis reikalavimų, dabar vis daugiau įmonių vadovų vertina tai kaip galimybę kurti inovacijas, augti ir būti savo rinkos lyderiais.
„2024 metais tvarumo reikšmė verslui Lietuvoje tapo dar labiau akivaizdi. Skepticizmas šioje srityje sparčiai nyksta, o vis daugiau įmonių vadovų, anksčiau linkusių ignoruoti šią temą, dabar kreipiasi pagalbos. Jie ieško būdų, kaip prisitaikyti prie naujų reguliacinių reikalavimų, greitai kintančių rinkos sąlygų ir augančių vartotojų lūkesčių,“ – pastebi Miglė Makuškaitė-Survilė, „Planet Positive“ įkūrėja.
Tačiau griežtėjant reguliacijoms, iššūkių taip pat daugėjo: nuo tinkamo duomenų rinkimo ir technologinių sprendimų trūkumo iki organizacijų tvarumo kultūros pokyčių. Šie metai iš įmonių reikalavo daugiau visko – skaidrumo, kompetencijų ir inovacijų.
2024 m. apžvalga: pagrindiniai tvarumo įvykiai
1. Griežtesnės tvarumo ataskaitų teikimo taisyklės
Pagal CSRD direktyvą, visos didelės bendrovės, kurioms jau buvo taikoma NFRD (angl. Non-Financial Reporting Directive), dabar privalo pateikti detalias tvarumo ataskaitas. Direktyva taikoma įmonėms, atitinkančioms bent du iš trijų kriterijų:
- 250 ar daugiau darbuotojų,
- 50 mln. eurų grynoji apyvarta,
- 25 mln. eurų turto vertė.
PwC atlikta apklausa rodo, kad tik 48% įmonių jaučiasi pasirengusios įgyvendinti naujus reikalavimus, o pagrindinėmis kliūtimis laikomi duomenų prieinamumas, technologinių sprendimų trūkumas bei ribota darbuotojų kompetencija [1].

CSRD faktai ir gairės: aktualiausia informacija Jūsų įmonei
Kad palengvinti jūsų tvarumo kelią, mes sudėjome visą Jums rūpimą informaciją apie CSRD į nemokamą leidinį „CSRD Faktai ir Gairės: aktualiausia informacija jūsų įmonei“. Šiame informaciniame leidinyje talpiname naujausias mūsų tvarumo ekspertų žinias apie CSRD direktyvą. Nuo pagrindinių principų bei reikalavimų, iki Lietuvos įmonėms aktualių terminų.
2. Priimta įmonių tvarumo išsamaus patikrinimo direktyva (CSDDD)
2024 m. liepos 25 d. įsigaliojo Įmonių tvarumo išsamaus patikrinimo direktyva (The Corporate Sustainability Due Diligence Directive, toliau CSDDD) [2]. Jos tikslas – užtikrinti, kad įmonės prisiimtų atsakomybę už neigiamą savo veiklos poveikį. Reikalavimai tiesiogiai paliečia itin dideles įmones, o netiesiogiai – ir jų verslo partnerius bei vertės kūrimo grandinės dalyvius.
3. Įvestas dvejopas reikšmingumas
2024 m. „Dvejopo reikšmingumo“ sąvoka tapo esmine CSRD ataskaitų teikimo proceso dalimi. Ji apima dvi dimensijas:
- Kaip įmonė veikia aplinką ir visuomenę („poveikio reikšmingumas“),
- Kaip aplinka ir visuomenė veikia pačią įmonę („finansinis reikšmingumas“).
Dvigubo reikšmingumo įgyvendinimas daugeliui įmonių pasirodė sudėtingas dėl duomenų rinkimo ir analizės sudėtingumo, ypač tiekimo grandinėms ir suinteresuotosioms šalims. Nepaisant EFRAG pateiktų reikšmingumo vertinimo gairių, vis dar jaučiamas poreikis aiškiau, žingsnis po žingsnio suprasti dvejopo reikšmingumo vertinimo procesą. Siekdami Jums padėti geriau suprasti šį konceptą, jį išsamiai paaiškinome straipsnyje „Viskas, ką reikėtų žinoti apie dvejopo reikšmingumo analizę“.
4. ES Taksonomijos reglamentas
ES Taksonomijos reglamentas, įsigaliojęs 2020 m. liepos 12 d., yra sistema, skirta klasifikuoti ekonomines veiklas, kurios yra aplinkos požiūriu tvarios. Šis klasifikavimas yra skirtas investuotojams, įmonėms ir sprendimų priėmėjams padėti nustatyti veiklas, kurios svariai prisideda prie ES aplinkos tikslų ir pereiti prie tvaresnės ir žalesnės ekonomikos. Jeigu Jūsų įmonė turi atskleisti informaciją pagal (CSRD), savo vadovybės ataskaitoje turite pranešti ir kiek jūsų veiklai taikoma ES taksonomija.
Skaitykite daugiau mūsų nemokamame leidinyje: ES Taksonomija: aktualiausia informacija jūsų įmonei.
5. Pažanga „Green Claims“ (ekologiškumo teiginių) direktyvoje
2024 m. pradžioje Europos Parlamentas patvirtino „Green Claims“ direktyvą, skirtą kovai su ekologišku manipuliavimu. Direktyva numato griežtus ekologiškumo teiginių pagrindimo ir tikrinimo reikalavimus. Šia direktyva siekiama sustiprinti vartotojų pasitikėjimą ir sudaryti sąlygas jiems priimti tvarius pirkimo sprendimus.
6. Atidėtas ES reglamentas dėl miškų naikinimo nesukeliančių produktų (EUDR)
Po politinių ir logistinių iššūkių ES dar vieneriems metams atidėjo EUDR reglamentą (ang. Regulation on Deforestation-free Products [3]), turėsiantį įvesti naujas taisykles produktams, siekiant užtikrinti miškų apsaugą. Šios naujos taisyklės turėjo įsigalioti š.m. gruodžio mėn.
Atidėjimas susilaukė didelės kritikos iš klimato aktyvistų, kurie teigė, kad tai didelis žingsnis atgal tokiu svarbiu klimato krizės laikotarpiu.
2025 m. tvarumo tendencijos – ko tikėtis?
1. CSRD pereis į antrąjį etapą
Įgyvendinant CSRD direktyvą, jos reikalavimai taikomi etapais, kad įmonės turėtų pakankamai laiko pasiruošti ir adaptuoti savo procesus. Antrasis šios direktyvos etapas prasidės 2025 m. sausio 1 d.
Šiame etape tvarumo ataskaitų teikimo reikalavimai bus taikomi didelėms įmonėms, kurios iki tol nebuvo įtrauktos į NFRD (Nefinansinės atskaitomybės direktyvos) reikalavimus. Didelės įmonės apibrėžiamos kaip tos, kurios atitinka bent du iš trijų kriterijų:
- Įmonė turi daugiau nei 250 darbuotojų.
- Įmonės metinė apyvarta viršija 50 mln. eurų.
- Įmonės turto balansinė vertė viršija 25 mln. eurų.
Įmonės, atitinkančios šiuos kriterijus, privalės pradėti teikti tvarumo ataskaitas už 2025 m. finansinius metus. Šios ataskaitos bus skelbiamos 2026 m.
2. Augs žmogaus teisių apsaugos reikalavimai įmonių tiekimo grandinėse
Nauja CSDDD direktyva reikalaus Europos įmones nustatyti galimus žmogaus teisių pažeidimus tiekimo grandinėje ir imtis stiprių priemonių jų išvengti. Ši direktyva bus taikoma produktų gamybos tiekimo grandinėms, žaliavoms ir kitiems su įmonių veikla susijusiems aspektams.
CSDDD taps ypač svarbi investuotojams, nes įmonės, kurios neįvertins šiuolaikinės vergijos ir žmogaus teisių problematikos, susidurs su didėjančia teisine rizika [4].
3. Didės vartotojų lūkesčiai įmonių atsakomybei bei tvariems produktams
Vartotojų lūkesčiai dar labiau išaugs – jie reikalaus didesnės įmonių atsakomybės mažinant neigiamą poveikį aplinkai ir bendruomenėms. Pasak duomenų analitikos įmonės „Euromonitor International“ atlikto tyrimo „Pasaulinės vartojimo tendencijos 2025 metais“ duomenimis, vartotojai rinksis tvarius sprendimus ne vien dėl jiems teikiamos naudos, bet ir dėl jų puoselėjamų tvarumo vertybių. Remiantis 2024 m. antrojo ketvirčio duomenimis, internetinėje prekyboje 11-oje greito vartojimo prekių kategorijų iš 25 šalių iš viso buvo 5 mln. produktų su tvariu ženklinimu. Tai liudija didėjančią tvarių produktų paklausą ir yra ženklas įmonėms imtis inovatyvių sprendimų bei žiedinės ekonomikos įgyvendinimo.
4. Plėsis tvarumo kultūros samprata bei jos integravimas kasdienėje įmonių veikloje
Vis daugiau dėmesio susilauks įmonių tvarumo kultūra: darbuotojų psichologinė sveikata, įvertinimas, motyvacija, tvari darbo aplinka, noras dirbti trokštamą darbą bei tarpusavio gerų santykių palaikymas. Didžioji Gen Z kartos dalis (žmonės gimę tarp 1997-2012 m.) rinksis darbo vietą pagal vertybes, įmonės daromą teigiamą poveikį bei vidinį įmonės tvarumą, o didžiausią reikšmę darys įmonės aplinkosaugos prioretizavimas [5].
Taip pat daugiau dėmesio bus skiriama darbuotojų įtraukimui į tvarumo procesus. Tvarumas taps ne tik įmonės strategijos dalimi, bet ir kiekvieno darbuotojo kasdienybe – nuo mažų veiksmų iki didelių sprendimų.
5. Išaugs dirbtinio intelekto bei technologijų svarba tvarumo ataskaitose
Dirbtinis intelektas taps neatsiejama ESG veiklos dalimi, padėsianti įmonėms surinkti, analizuoti ir teikti tvarumo ataskaitas. Įmonės vis labiau pasikliaus pažangiomis technologijomis rinkdamos, analizuodamos ir teikdamos ataskaitas apie savo ESG veiklą, užtikrindamos tikslumą ir besikeičiančių taisyklių laikymąsi. Rinkoje pradėsime matyti daugiau įrankių, tokių kaip CO2 emisijų skaičiuoklės, internetiniai darbuotojų įtraukties į tvarumo procesus žaidimai, ESG finansinių ataskaitų platformos ar blockchain duomenų tikrinimo įrankiai.
6. Gerės duomenų kokybė dėl didėjančio apskaičiuoto CO2 emisijų kiekio
2024m. įmonės pradėjo sparčiai skaičiuoti emisijų kiekius dėl stiprėjančių reguliacijų bei finansų rinkos spaudimo ir klientų lūkesčių. Ši tendencija tęsis ir 2025 metais, nes reguliacijos bei rinkos spaudimas tik didės. Taip pat, didės galimybė apsikeisti duomenimis, vis daugiau įmonių skaičiuojant savo emisijas, pagerės įmonių duomenų kokybė, nes bus galima ne tik apskaičiuoti savo vertės grandinės emisijas, bet ir turėti vis daugiau realių duomenų iš savo tiekėjų.
2024 m. tapo pasiruošimo metais, o 2025-ieji reikalaus įmonių ne tik ruošti tvarumo ataskaitas, bet ir įvesti tvarumą į bendrą verslo strategiją. Įmonės, kurios suvoks šių pokyčių svarbą ir nuosekliai įgyvendins tvarumo procesus, ne tik atlaikys didėjančius reikalavimus, bet ir užsitikrins tvarų augimą bei pasitikėjimą rinkoje. Tvarumas nebėra tik pareiga – tai galimybė keisti pasaulį, kurti pridėtinę vertę ir Jums tapti pokyčių lyderiu.
„Planet Positive“ – klimatui neutralaus ir tvaraus verslo agentūra – yra pasiruošusi Jums padėti
Mes šiais metais taip pat augome, tiek savo komandos narių bei klientų skaičiumi.
- Atsakydami rinkos poreikius, pradėjome teikti didesnį paslaugų paketą.
- Pakalbinome nuostabių įmonių vadovus „Planet Positive“ tinklalaidėje.
- Sukūrėme naują naujienlaiškio rubriką „Pozityvios tvaraus verslo naujienos“.
Mūsų įsipareigojimas atsispindi ne tik žodžiais, bet ir veiksmais. 2025 – taisiais tęsime savo pažadą toliau tobulėti bei padėti Jums eiti per tvarumo kelionę lengvai ir sklandžiai.
Dėkojame visiems už Jūsų pasitikėjimą ir gerus atsiliepimus.
Reikia pagalbos?
Užsisakykite nemokamą konsultaciją su mūsų tvarumo ekspertu jau šiandien.
Šaltiniai
1 https://www.esgtoday.com/only-42-of-companies-disclosing-on-csrd-this-year-fully-confident-in-meeting-sustainability-reporting-requirements-pwc-survey/
2 https://commission.europa.eu/business-economy-euro/doing-business-eu/sustainability-due-diligence-responsible-business/corporate-sustainability-due-diligence_en
3 https://environment.ec.europa.eu/topics/forests/deforestation/regulation-deforestation-free-products_en
4 https://www.ft.com/content/fcc1157e-678d-4de4-b100-b194837c5c42
5 https://www.deloitte.com/global/en/issues/work/content/genz-millennialsurvey